Wielka Upa - SkiResort

Szczegółowy opis obiektu


Położenie i dostępność
Areał Velká Úpa znajduje się w centrum gminy Velká Úpa prosto na trasie Trutnov – Pec pod Śnieżką.

Poruszanie się narciarzy między ośrodkami SkiResort ČERNÁ HORA - PEC POD SNĚŽKOU ułatwiają darmowe skibusy, które kursują w głównym sezonie
Wyposażenie oraz oferta
Areał Skiport Velká Úpa jest jednym z najbardziej znanych ośrodków wypoczynkowych w Karkonoszach. Rozlega się w długości 5 km po obydwu brzegach rzeki Úpy i łagodnie nawiązuje do Peca pod Śnieżką. Śnieg znajduje się tu z reguły od końca listopadu aż do początku kwietnia i w dolinach osiąga koło jednego metru wysokości.

SKIRESORT ČERNÁ HORA - PEC POD SNĚŽKOU jest regionem narciarskim powstałym z połączenia ośrodków: w Jańskich Łaźniach, Peci pod Śnieżką, Wielkiej Upie, Czarnym Dole, Swobodzie nad Upą oraz Małej Upie. Obowiązuje tu wspólny karnet. SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou proponuje tym, którzy tu przyjadą, każdy rodzaj tras zjazdowych o całkowitej długości ok. 44 km, w sumie 8 kolejek linowych i 28 wyciągów, gdzie każdy narciarz czy snowboardzista znajdzie coś dla siebie.
Rozrywka oraz usługi w pobliżu
Do Wielkiej Upy należy również kilka enklaw łąkowych oraz odludzi. Prawa strona Wielkiej Úpy leży na uboczach Javoru (1014m). Vlašskiego Wierzchu (1035) oraz Světlé Hory (1244). Zbocze jest przerwane dwoma potężnymi dolinami, Javořím i Vavřincovym Dolem. Lewa strona zaczyna się na zboczach Różowej Góry (1390), i ciągnie dalej w kierunku na południowy wschód do zboczy Pěnkavčího Wierzchu (1105) i kończy na zboczach Czerwonego Wierzchu (961m). Te zbocza posiadają ciekawą południowo-zachodnią ekspozycję, co odzwierciedla się w ich nazwach Přední Výsluní, Prostřední Výsluní i Zadní Výsluní. Korzystne położenie, zdrowy klimat, uroki przyrody oraz odpowiednie tereny stwarzają dobre warunki dla wypoczynku, turystyki oraz sportów zimowych, głównie narciarstwa. Przez cały rok turystom do dyspozycji jest kolej linowa do Portašovy Boudy oraz wyciągi w okolicy. Miłośnicy biegania na nartach mogą wyruszać na dłuższe szlaki grzbietoowe lub do krótszych przejażdżek skorzystać z pochyłych leśnych dróżek w bliskiej okolicy. Dla turystów przygotowana jest tu seria znakowanych dróg turystycznych, które łączą Wielką Upę z szeroką okolicą.